Tilaa Perjantairesepti

Tilaa perjantaireseptit suoraan sähköpostiisi.
* Pakollinen tieto

Harald Hirmuinen

HARALD HIRMUINEN 


Naantalin pidetty kaupunginjohtaja Jouni Mutanen ilmoitti äskettäin eroavansa yllättäen ja siirtyvänsä eläkkeelle jo 63-vuotiaana. Hän perustelee päätöstään, että haluaa jatkossa päättää omasta aikataulustaan omien ja läheistensä toivomusten mukaisesti. Hän haluaa viettää eläkepäivänsä hyväkuntoisena. 

Kauan sitten – kun olin nuorena ja innokkaana yrittäjänä, painatin itselleni käyntikortin, jossa oli näkyvästi esillä: ”Parasta ennen 20.5.1993”. Täyttäisin silloin 50 vuotta. Olipahan kertynyt ylityötunteja viikonloppulisineen ylitse työehtosopimusten. 

Pekkaspäivätkin päätin pitää joskus vuosisadan lopulla. Kuinkahan sitten kävikään? Parasta ennen päivämäärää piti jatkaa aika moneen kertaan. Nyt jo jonkun ajan olen jättänyt sen kokonaan mainitsematta. Sokrates jo sanoi aikanaan: ”Tunne itsesi!” 

Myönnän, että Mutasen ilmoituksen luettuani tunsin piston sydämessäni ja piilotin paikallislehden vaimoltani. Mitenkä nyt perustelen toimiani? Saan suurenmoista voimaa suurelta ihanteeltani, historian voimahahmolta, viikinki Harald Hirmuiselta. 

Kun häneltä kysyttiin, miksei hän, jo ikäloppu vanha mies lähde eläkkeelle, perusteli hän hyvin uskottavasti toimiaan: ”En uskalla. En kerta kaikkiaan uskalla. Olen yrittänyt monta kertaa, muttei se vaan onnistu.” -No miksikä ei? ”No kun tämä työnteko on niin hauskaa.” Harald hirmuinen 13.11.20 



POSITIIVAREIDEN TENAVATARINOITA: 

Palvo kiireesti pysähtymistä 
Olimme taas aamulla myöhässä ja valittelin autossa, että ”miten ihmeessä kello voi olla jo niin paljon”. Kolmevuotias Sanni tiesi heti keinon: ”Mennään kauppaan ja ostetaan hitaampi kello.” 
 -Marjo

Kommentit

Herrankukkaro

Herrankukkaro – elämyksellinen tapahtumakohde Turun saaristossa

Hyvä yritystapahtuma alkaa paikasta, joka tukee tilaisuuden tavoitetta. Kun ympäristö irrottaa arjesta, ihmiset pysähtyvät, keskustelevat ja kohtaavat toisensa eri tavalla. Siksi tapahtumapaikan valinta on usein ratkaisevan tärkeää.

Herrankukkaro sijaitsee Turun saaristossa, Naantalin Rymättylässä. Olemme elämyksellinen kokous-, virkistys- ja juhlakohde yrityksille, työyhteisöille ja ryhmille. Meille tullaan, kun halutaan järjestää tilaisuus, jossa yhdistyvät saariston rauha, hyvä ruoka, savusaunat, yhdessäolo ja lämminhenkinen palvelu.

Herrankukkaron vahvuus on siinä, että tapahtuma voidaan rakentaa kokonaisuudeksi saman katon ja saman pihapiirin sisällä. Kokouspäivä voi alkaa rauhallisella työskentelyllä, jatkua saaristolaisruoan äärellä ja päättyä yhteiseen saunahetkeen tai illalliseen. Kun ruokailu, ohjelma, sauna ja majoitus löytyvät samasta kohteesta, järjestäminen on selkeää ja osallistujien on helppo keskittyä olennaiseen.

Moni yritys etsii kokouspaikkaa Turun lähellä, mutta kaipaa samalla ympäristöä, joka tuntuu erilaiselta kuin tavallinen neuvottelutila. Herrankukkarossa kokous, virkistyspäivä, asiakastilaisuus tai johtoryhmän retriitti saa ympärilleen saariston luonnon, merellisen tunnelman ja vanhan kalastajatilan omaleimaisen miljöön.

Työyhteisöille Herrankukkaro tarjoaa tilaa yhteiselle ajalle. Virkistyspäivissä ja tyhy-päivissä tärkeintä ei aina ole ohjelman määrä, vaan se, että ihmiset pääsevät hetkeksi pois kiireestä ja voivat olla yhdessä rennommin. Hyvä ruoka, savusauna ja saaristoympäristö luovat puitteet, joissa yhteishenki vahvistuu luontevasti.

Vaikka pääpainomme on yritys- ja ryhmätilaisuuksissa, palvelemme myös yksittäisiä asiakkaita yleisötapahtumissa ja kesän majoituspalveluiden muodossa.

Herrankukkaro sopii yritykselle tai ryhmälle, joka etsii kokouspaikkaa Turun saaristossa, virkistyspäivän kohdetta Naantalin lähellä, yrityksen saunailtaa Varsinais-Suomessa tai tapahtumapaikkaa, jossa kokous, ruoka, sauna, ohjelma ja majoitus muodostavat yhtenäisen elämyksen.

Jos suunnittelet yritystapahtumaa Turun saaristossa, Herrankukkaro Naantalin Rymättylässä tarjoaa rauhallisen, omaleimaisen ja käytännöllisen ympäristön yhdessäololle.

www.herrankukkaro.fi