Tilaa Perjantairesepti

Tilaa perjantaireseptit suoraan sähköpostiisi.
* Pakollinen tieto


NOKKELA MUNKKIKUSKI


Paljon on logistiikka muuttunut lyhyessä ajassa. Tänään munkit leivotaan suurissa leipomoissa, joista ne kuljetetaan usein toiselle puolelle Suomea keskusvarastoon. Sitten ne rahdataan taas takaisin paikallisiin kauppoihin. Toki kaikki ei mene niin, mutta turhan paljon munkit ja muu ruoka retkeilee ennen kuluttajalle pääsyä. Toista oli ennen. 50-luvulla Taivassalossa, jossa isäni toimi Osuuskaupan johtajana, Vähätalon leipomo kirkonkylässä toimitti munkit ja muutkin leivonnaiset Osuuskaupan myymälöihin. Hakkenpään myymälään logistiikan hoiti EINARI niminen kaveri. Hän eleskeli vanhainkodissa, kun oli hiukkasen jäänyt jälkeen ikäisistään. Kaikki pitivät Einarista. Hyväntahtoinen, mukava mies. Einari vei leivonnaiset Hakkenpäähän joka aamu. Matkaa kertyi 7 km per suunta. Kesäisin hän hoiti vastuullisen toimensa leipomon maitokäryillä ja talvisin potkukelkalla.

Jossain vaiheessa Hakkenpään kaupassa ihmeteltiin sitä, että munkeista puuttui sokeri. Siitä vaan soittamaan Vähätalon leipomoon ja reklamoimaan. ”Kyllä me laitamme kaikkiin munkkeihin saman verran sokeria, eikä kukaan muu ole valittanut”, selvitti Vähätalon Esko. Asia harmitti niin, että pitihän sitä mennä Einariltakin kysymään tätä merkillisyyttä: ”Mites sinä Einari selität sen, että kun me laitamme mukaasi munkit sokeroituna, niin Hakkenpään päässä niissä ei enää olekaan sokeria?” Einarilla oli hyvä ja uskottava selitys:
”Juu juu. Kato ku mä nualin ne sokerit munkeista, kun ne olis kuitenki varissu matkalla. Hakkenpää tie on niin kuoppane”.





OMENAMUNKIT


Voitaikinaa
Omenoita
Hunajaa
Voita
Valmista vaniljakastiketta tai itse tehtyä.

Sarjassamme: Yksinkertaista mutta hyvää.

Kaulitse voitaikina levyiksi. Leikkaa suorakaiteen muotoisia, noin 15 cm kokoisia paloja. Kuori omenat ja poista siemenkota omenaporalla tai halkaise omena kahtia, poista siemenet ja laita puolikkaat takaisin yhteen. Laita omena taikinalevyn palan päälle, ja lusikoi hunajaa omenan sisälle 1 rkl per omena. Toinen taikinalevyn pala päälle ja siitä tiukka nyytti. Omena siis leivotaan taikinan sisään. Voidellaan voilla, ripotellaan kanelia vähän ympärille ja sitten uuninpellille ja 180 astetta. Kauniin ruskeaksi. Tarjoillaan vaniljakastikkeen kera. Suu jää nauruun.

VANILJAKASTIKE

½ l maitoa
3 munankeltuiasta
vaniljatanko
2 rkl hunajaa
2 tl perunajauhoa
2 dl kunnon kermaa

Kaikki muu paitsi kerma kuumennetaan kattilassa koko ajan vispaten, kunnes on sakeaa. Vaniljatanko otetaan pois ja huuhdotaan seuraavaa käyttöä varten. Vatkataan kunnes jäähtyy. Kerma vatkataan vaahdoksi ja lisätään jälleen vatkaten joukkoon. Aikamoista vatkaamista. Käsin tai koneella. Käsin on parempi. Häipyy samalla muutama kalori.

Resepti tulostettavassa muodossa.






Elämän makuisin terveisin

Pentti-Oskari Kangas
Kiireapulainen
 
 Palautteet: oskari@herrankukkaro.fi

Lisätietoa: www.herrankukkaro.fi.

Kommentit

Herrankukkaro

Herrankukkaro – elämyksellinen tapahtumakohde Turun saaristossa

Hyvä yritystapahtuma alkaa paikasta, joka tukee tilaisuuden tavoitetta. Kun ympäristö irrottaa arjesta, ihmiset pysähtyvät, keskustelevat ja kohtaavat toisensa eri tavalla. Siksi tapahtumapaikan valinta on usein ratkaisevan tärkeää.

Herrankukkaro sijaitsee Turun saaristossa, Naantalin Rymättylässä. Olemme elämyksellinen kokous-, virkistys- ja juhlakohde yrityksille, työyhteisöille ja ryhmille. Meille tullaan, kun halutaan järjestää tilaisuus, jossa yhdistyvät saariston rauha, hyvä ruoka, savusaunat, yhdessäolo ja lämminhenkinen palvelu.

Herrankukkaron vahvuus on siinä, että tapahtuma voidaan rakentaa kokonaisuudeksi saman katon ja saman pihapiirin sisällä. Kokouspäivä voi alkaa rauhallisella työskentelyllä, jatkua saaristolaisruoan äärellä ja päättyä yhteiseen saunahetkeen tai illalliseen. Kun ruokailu, ohjelma, sauna ja majoitus löytyvät samasta kohteesta, järjestäminen on selkeää ja osallistujien on helppo keskittyä olennaiseen.

Moni yritys etsii kokouspaikkaa Turun lähellä, mutta kaipaa samalla ympäristöä, joka tuntuu erilaiselta kuin tavallinen neuvottelutila. Herrankukkarossa kokous, virkistyspäivä, asiakastilaisuus tai johtoryhmän retriitti saa ympärilleen saariston luonnon, merellisen tunnelman ja vanhan kalastajatilan omaleimaisen miljöön.

Työyhteisöille Herrankukkaro tarjoaa tilaa yhteiselle ajalle. Virkistyspäivissä ja tyhy-päivissä tärkeintä ei aina ole ohjelman määrä, vaan se, että ihmiset pääsevät hetkeksi pois kiireestä ja voivat olla yhdessä rennommin. Hyvä ruoka, savusauna ja saaristoympäristö luovat puitteet, joissa yhteishenki vahvistuu luontevasti.

Vaikka pääpainomme on yritys- ja ryhmätilaisuuksissa, palvelemme myös yksittäisiä asiakkaita yleisötapahtumissa ja kesän majoituspalveluiden muodossa.

Herrankukkaro sopii yritykselle tai ryhmälle, joka etsii kokouspaikkaa Turun saaristossa, virkistyspäivän kohdetta Naantalin lähellä, yrityksen saunailtaa Varsinais-Suomessa tai tapahtumapaikkaa, jossa kokous, ruoka, sauna, ohjelma ja majoitus muodostavat yhtenäisen elämyksen.

Jos suunnittelet yritystapahtumaa Turun saaristossa, Herrankukkaro Naantalin Rymättylässä tarjoaa rauhallisen, omaleimaisen ja käytännöllisen ympäristön yhdessäololle.

www.herrankukkaro.fi